Як уникнути розвитку раку шкіри в літню пору року

Oснoвний прoвoкaтoр рaку шкіри, в тoму числі мeлaнoми — сoнячнe випрoмінювaння. У літній пeріoд oсoбливo вaжливo бeрeжливo стaвитися дo свoєї шкіри: бeзтурбoтнe стaвлeння дo свoгo здoрoв'я, oсoбливo у тиx, xтo звик бaгaтoрaзoвo oбгoрaти нa сoнці, мoжe спрoвoкувaти меланому, саму небезпечну злоякісну пухлину з усіх типів раку шкіри. Чим частіше людина отримує сонячні опіки, тим вище ризик розвитку меланоми. Тим часом, методи профілактики онкологічних хвороб шкіри досить прості, і дотримуватися їх — під силу кожному з нас. 

Хто більше за інших ризикує захворіти на рак шкіри 
До групи ризику розвитку рака шкіри належать:

  • люди зі світлими шкірою, волоссям, світлоокі, а також з великою кількістю родимок на тілі (від 100 штук і більше)
  • діти, які багато часу проводять на сонці
  • люди з генетичною схильністю, які мають близьких родичів з меланомою
  • любителі соляріїв.

Тим людям, які знаходяться в групі ризику по меланомі, крім звичайних заходів профілактики рака шкіри слід перевірятися у дерматолога-онколога двічі на рік. Онкологи радять ще до настання спеки або поїздки на Південь, в близькі до екватора країни, вивчити свої родимки самостійно. При виникненні підозр (родимка потемніла, змінила форму, колір, розмір, кровоточить) треба негайно звернутися до фахівця. Лікар розгляне вашу шкіру та родимки за допомогою спеціального приладу – дерматоскопу та оцінить стан родимок. Якщо виникне необхідність — призначить додаткове обстеження.

Бережіть шкіру, особливо на пляжі і у воді 

Прийшла пора масових поїздок до моря і відпочинку на пляжі. Часте оновлення сонцезахисного засобу є ключовим моментом ефективної профілактики раку шкіри. Косметичний продукт з УФ-захистом поглинає небезпечне сонячне випромінювання, перетворюючи його в тепло, або відображає, немов дзеркало. Після того, як закінчується час дії сонцезахисного засобу (зазвичай час дії вказують на упаковці), він перестає перетворювати і розсіювати сонячні промені, рівень захисту стрімко падає.

Але і до цього часу під дією води, контакту з піском та іншими чинниками бар'єрні функції сонцезахисного засобу знижуються. Слід пам'ятати, що всі люди різні: одному без захисту буде досить 10 хвилин до появи сонячних опіків, іншому — 30 хвилин, а дитині з його ніжною шкірою вистачить і 5 хвилин. Тому треба знов наносити на шкіру сонцезахисний засіб, якщо він не водостійкий, або якщо його дія розрахована на 2 години тощо. Також не варто засмагати в години найбільшої сонячної активності. Не забувайте, що важливо користуватися засобами для шкіри з високим ступенем захисту від УФ-випромінювання, сонцезахисними окулярами, не тільки на пляжі, але й якщо ви знаходитесь на вулиці в години пік — з 10-00 до 16-00.

Правильно підбирайте одяг та намагайтеся перебувати в тіні 
Чи знаєте ви, що базова біла футболка має всього-на-всього SPF 5% (sun protection factor -фактор захисту від сонця)? Одяг не обов'язково захищає від ультрафіолетового випромінювання, особливо якщо це щось старе, розтягнуте або мокре. Є спеціальні УФ-захисні тканини, але вони вимагають особливого догляду, щоб зберегти свою захисну здатність: бо деякі тканини втрачають УФ-захист при пранні. Тому завжди слід наносити сонцезахисний крем під купальний костюм.

 

Не варто перебувати на сонці в найнебезпечніші денні години. Слід вибирати місце під парасолькою, навісом, деревом, щоб отримувати розсіяні УФ-промені замість прямих. Виграє не тільки здоров'я, а й краса, адже не доведеться мучитися від опіків, які нерідко залишають, крім болю, некрасиві сліди на шкірі.

Автор: Світлана Євсєєва

© Медичний портал Здоров-Інфо 

При використанні матеріалів статіі активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове 

Комментарии и пинги к записи запрещены.

Комментарии закрыты.